Dziś imieniny:  Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca  |  Jesteś 75 tys. + 1391 gościem na stronie   |   22-07-2019  
baner
ramka
 

Muzeum minerałów

Nasza kolekcja liczy ok. 2 tysięcy eksponatów i jest stale powiększana. Minerały zbieramy od ponad 20 lat i każdy nowy okaz jest dla nas źródłem wielkiej radości i wiedzy, którą chętnie dzielimy się z naszymi gośćmi. Zbiory te prezentują się szczególnie pięknie w atmosferze starego młyna i w towarzystwie oryginalnych maszyn młyńskich. Specjalnym uczuciem darzymy sól kamienną, prezentujemy chyba największą w Polsce kolekcję soli niebieskiej oraz innych odmian. Z tej pasji wywodzi się wystrój pokoi gościnnych, w których część ścian pokryta jest solą kamienną. Najnowszym okazem jest bryła węgla brunatnego o masie ok. 40 kg z widoczną korą drzewa i słojami. Możemy się tez pochwalić skamieniałą rybą pochodzącą z Brazylii, doskonale zachowaną z wyraźną skórą i łuskami, liczy sobie bagatela ok. 250 mln lat. Muzeum minerałów odwiedzają goście indywidualni i wycieczki zorganizowane przez szkoły czy biura podróży.

...h3/strong>

...Miło nam polecić Państwu nową kolekcję meteorytów liczy ponad 50 okazów i iest jedną z największych w Polsce. Niektóre okazy można wziąć do ręki, co jest nie lada gratką. Bursztyny, które znajdują się w kolekcji Muzeum należą do najciekawszych okazów, a obejrzeć można nie tylko bursztyn polski. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Podczas wizyty w muzeum obejrzycie Państwo również specjalnie opracowane dla PLANETARIUM GEMINI, prezentacje o budowie wszechświata, czarnych dziurach i innych tajemnicach kosmosu .............................................................................. Polecamy WARSZTATY AKADEMII MŁODEGO NAUKOWCA dla dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli. Dzieci samodzielnie wykonują szereg doświadczeń i eksperymentów, na koniec każdy otrzymuje Dyplom MŁODEGO NAUKOWCA. Doskonała zabawa połączona z nauką. Proponujemy również zajęcia wyjazdowe w szkole lub przedszkolu. Pod poniższymi linkami znajdziecie Państwo przykładowe zajęcia w relacjach z przedszkola Mały Europejczyk w Lublinie i Szkole Podstawowej w Nałęczowie:http://www.malyeuropejczyk.edu.pl/content/maly-chemik

Pragniemy również poinformować gości, iż w niedziele muzeum jest nieczynne.

Chcielibyśmy zaprezentować najnowsze nabytki do kolekcji. Jest to pięć meteorytów pochodzących z Rosji, Argentyny i USA.Bardzo ciekawe są też "jagody marsjańskie" - nazwa pochodzi od identycznych form znalezionych na Marsie. Dużą atrakcją są mikroskopowe zdjęcia powierzchni pyłu księżycowego, który był przywieziony przez amerykańską załogową misję na Księżyc -Apollo 11. Zdjęcia i badania pyłu zostały wykonane przez pracowników Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowkiej w Lublinie. Również od naukowców z Wydziału Chemii pochodzą ruchome piaski z Tanzanii. Poruszają się one pod wpływem zmian pola magnetycznego Ziemi.

Rzadkością jest również fulguryt, stopiona krzemionka pod wpływem uderzenia pioruna, pochodzący z pustyni Mohawe w Arizonie (USA), zwana śladem pioruna.

Od 2009 roku został uruchomiony "Szlak żelaza i kowalskich tradycji", gdzie nasze muzeum minerałów jest jednym z "gwoździ programu". W ramach tego szlaku polecamy szczególnie samodzielne odlewanie monet z metalu, które są doskonałą pamiątką z pobytu na ziemi wojciechowskiej...................... "Szlak Żelaza i Kowalskich Tradycji” zdobył tytuł Perełki Lubelszczyzny 2009 oraz III nagrodę na Targach AGROTRAVEL w Kielcach w 2010 r.

 
ramka
ramka
  Chemin © Kontakt  /  Księga Gości  /  Logowanie
  Do Góry  
 
ramka